SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN COVİD-19(SARS-COV-2) YETKİLENDİRİLMİŞ LABORATUVAR

Çağdaş Laboratuar ve Sağlık Hizmetleri

COVİD-19 SEYAHAT RAPORU

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI HAKL SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN COVİD-19(SARS-COV-2)PCR TESTİ YETKİLENDİRİLMİŞ TANI LABORATUVARI OLARAK HİZMET VERMEKTEDİR.
İsterseniz laboratuvarımızdan online olarak randevu alabilir ve müsait zamanınızda laboratuvarımıza gelip testinizi yaptırabilirsiniz.

Randevu Al İletişime Geç

KAPALI İŞYERİ/OFİSLERDE COVID-19 İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

Kapalı işyeri/ofis olarak; fabrika, market, atölye, plaza vb. gibi kapalı çalışma alanları ifade edilmektedir. Kapalı işyeri/ofisler sık sık havalandırılmalıdır. Pencereler açılarak odanın sık havalandırılması sağlanmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan işyerlerinin havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. İşyerlerinde ultraviyole cihazları ile hava ve yüzey dezenfeksiyonu yapılması önerilmemektedir.

İşyerlerinde çalışanlar arasında en az 1 metre mesafe olması sağlanmalı ve çalışanlar maske takmalıdır. Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metrede olacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılmalıdır. Temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için; yemek saatleri gruplara göre belirlenmeli ve mümkün ise aynı kişilerin aynı masada yemek yemeleri sağlanmalıdır. Çay içme molalarında da benzer kurallara dikkat edilmelidir. Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan (ateş, öksürük, nefes darlığı) personel iyileşene kadar çalıştırılmamalı ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmedir

El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. İşyerlerinde, lavabolarda sabun ve kolay erişilebilir yerlerde alkol bazlı el antiseptiği bulundurulmalıdır. Eldiven kullanımı el temizliği yerine geçmez. Yapılan iş, eldiven kullanımını gerektirmiyorsa, COVID-19’dan korunmak amacıyla eldiven kullanılmamalıdır. Eldiven kullanımı gereksiz bir güven hissi oluşturarak el yıkama sıklığını azaltabilir ve ellerle bulaş riskini arttırabilir.

İşyerleri temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir. Su ve deterjanla temizlik sonrası dezenfeksiyon için 1/100 sulandırılmış (5 litre suya yarım küçük çay bardağı). Sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılabilir. Klor bileşikleri yüzeylerde korozyon oluşturabilir. Dayanıklı yüzeyler için kullanılması önerilen bir dezenfektandır. Tuvalet temizliği için 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) kullanılmalıdır.

Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri % 70’lik alkolle silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır. Temizlik yapan personel maske ve eldiven kullanmalıdır. Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp işyerindeki çöpe atılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır. Yıkanabilir bez maske kullanıldıysa yenisiyle değiştirilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ile ovalanmalıdır.

İşyerinde COVID-19 pozitif bir kişi varlığı durumunda, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Maske takma kurallarına tam uyularak çalışılan bir iş yerinde, bir çalışanın COVID-19 pozitif çıkması durumunda etrafındaki kişiler yakın temaslı kategorisinde değil, temaslı kategorisinde değerlendirilir. COVID-19 pozitif kişinin takip ve tedavisi sağlık kuruluşunca yönetilir, diğer çalışanlar maskesini takarak çalışmaya devam eder. İl-ilçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, hastalık belirtileri açısından 14 gün süreyle takip edilmelidir.

Yeni Koronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) nasıl bulaşır?

Veriler Sağlık Bakanlığından Alınmaktadır.

Virüs, insandan insana çoğunlukla enfekte olmuş bireylerin öksürük, hapşırık ile ortama saçılan solunum salgısı damlacıkları ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir. Öte yandan öksürük gibi yollarla yüzeylere yayılabilecek solunum damlacıklarının da bir süre bulaşıcılık özelliği taşıdığı gösterilmiştir. Coronavirüsler genel olarak dış ortamda dayanıklılığı olmayan virüslerdir. Ancak bugün için yeni koronavirüsün bulaşıcılık süresi ve dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.


Yeni Koronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş COVID-19 Referans Laboratuvarında yapılmaktadır.ÇAĞDAŞ LABORATUVAR Bakanlık onaylı laboratuvardır.

Önemli , Yeni Koronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) tanısı nasıl konur?

Öksürük ve hapşırık sonrası Yemek hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra Yemek yemeden önce Tuvalete girerken ve çıkınca Eller görünür şekilde kirlendiğinde Canlı veya ölü hayvanlarla temas sonrasında

Önemli , Ellerinizi sık yıkayınız

COVİD-19 SEYAHAT RAPORU

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI HAKL SAĞLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN COVİD-19(SARS-COV-2)PCR TESTİ YETKİLENDİRİLMİŞ TANI LABORATUVARI OLARAK HİZMET VERMEKTEDİR.
İsterseniz laboratuvarımızdan online olarak randevu alabilir ve müsait zamanınızda laboratuvarımıza gelip testinizi yaptırabilirsiniz.

Randevu Al İletişime Geç